Frankowicze

Napsal zblo (») ve středu 6. 12. 2017 v kategorii různé a bezprizorní, přečteno: 784×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinenadeje.jpg

V Polsku se tímto termínem běžně označuje početná skupina osob, které si v 90. letech 20. století vzaly (převážně hypoteční) úvěry, přepočítávané na švýcarské franky. Většině uvedených dlužníků přes řádné splácení závazků vzrostlo saldo půjček během následujících let o desítky procent a skokově narostla i výše splátek. Počet takto uzavřených smluv se odhaduje na 1 milión, samotné úvěry pak zatěžují asi 4 milióny občanů.
Část frankovičů utvořila vlastní struktury a mnohokrát organizovala veřejné manifestace na obranu svých práv. Hlavní organizací se v září 2015 stalo Sdružení Stop bankovnímu bezpráví. Podle představitele těchto struktur má uvedené nezákonné ožebračování dalekosáhlé společenské důsledky: tisíce nervových zhroucení a psychických onemocnění, tisíce rozvrácených rodin, početnou emigraci, zánik tisíců firem, ubíjení veškerých nadějí a lavinovitě vzrůstající počet sebevražd (až na 8 tisíc ročně).
Situace frankovičů se stala předmětem rozsáhlé veřejné diskuse. V jejím rámci kandidát na prezidenta republiky Andrzej Duda během předvolební kampaně v roce 2015 slíbil, že Sejmu předloží návrh zákona, který bude řešit klíčové problémy dlužníků. K podání návrhu došlo v srpnu 2016, podle Sdružení Stop bankovnímu bezpráví však podnět nesplňoval očekávání. V únoru 2017 předseda strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński prohlásil, že situaci frankovičů nelze řešit formou zákona, a že sami dlužníci mají usilovat o prosazení svých práv soudní cestou. Komentátoři to vyhodnotili jako rezignaci vládnoucí strany na plnění předvolebních slibů v tomto směru.
Některé státní orgány zahájily informační a poradenskou činnost za účelem pomoci frankovičům, do níž se mj. zapojil i obhájce občanských práv (podle pl.wikipedia.org by17126č).

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a nula