tržní hodnota / daně z nemovitostí / byrokracie

Napsal zblo (») v neděli 10. 12. 2017 v kategorii politika, ekonomika, společnost, přečteno: 93×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinepolitika.jpg

Zastávám zřejmě ojedinělý názor, že věc, která není na prodej, nemá tržní hodnotu, protože nejde o zboží ... a že zkoumání ceny u věci, která není na prodej, je přinejmenším nemravné, ne-li nebezpečné: máme tu totiž úspěšné optimisty, kteří by chtěli z dovedně vyčarovaných cen odvozovat daně z nemovitostí (chudák domkář, který nemá nic jiného než střechu nad hlavou ... a s tím spojenou hromadu povinností i výdajů).
Jak by se taková cena nemovitosti pro účel zdanění zjišťovala? Soudě podle tuzemských politicko-byrokratických praktik si troufám prorokovat, že v takovém případě bude muset poplatník finančnímu úřadu pravidelně předkládat z vlastních prostředků hrazený úřední odhad, podmíněný pořízením energetického štítku a provedením revizí kotle, komínu, hromosvodu, elektroinstalace, vodovodního odpadu a svodu dešťové vody ... v tom nejmírnějším případě. V důsledku této povinnosti samozřejmě vzrostou nejen ceny nemovitostí (pro majitele prý čímsi výhodné), ale i ceny úředních odhadů, energetických štítků a revizí všeho druhu vůbec. Takto vypočtená daň se pak za pomoci zvláštních koeficientů upraví, aby byla o to vyšší, čím horší stavební, energetické a ekologické parametry bude ta která barabizna vykazovat (jinak by vychytralí poplatníci nechávali svá obydlí záměrně chátrat). Určitě se nebude přihlížet k „bezvýznamné“ okolnosti, že je nemovitost kýmsi trvale obydlená a tím mezi normálními lidmi běžně neprodejná...
Problém s byrokraty nespočívá v tom, že je snad národ živí, ale v jejich neutuchající snaze zdůvodnit a obhájit existenci vymýšlením projektů, standardů a reforem. Tak jako není možné jednou pro vždy vymítit ze světa ďábla, nespočine ani byrokrat. A protože máme málo bezdomovců, určitě nedá pokoj, dokud nějaké další nevyrobí. Nejlépe z vdov s mizerným důchodem. Myslíte si, že jsem mimo? Kéž by (by171210č)!

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a osm