Není nad smysl pro realitu

Napsal zblo (») v pátek 15. 9. 2017 v kategorii politika, ekonomika, společnost, přečteno: 1290×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinep4280014.jpg

Nepomůžeme chudým likvidací bohatých. Nepomůžeme slabým oslabením silných. Nezvýšíme příjmy snížením zisků. Bratrství neposílíme skrze třídní nenávist. Morálku, charakter a odvahu neposílíme, když lidem vezmeme iniciativu a nezávislost (Abraham Lincoln).
 ---
Nevím, jestli to poctivý Abe opravdu řekl (některé citáty mi připadají podezřelé[1]), ale nic proti tomu (čertovo kopýtko se jako obvykle skrývá v detailu).
Komunismus (a o ten tu nejspíš jde) nespadl jen tak pro nic za nic s nebe. Aby tahle ideologie mohla pod vedením hrstky dobrodruhů zahájit úspěšné tažení světem, musela k tomu mít náležitě prohnojenou půdu pod nohama. A nezdá se, že by se z toho silní a bohatí nějak výrazně poučili. Jaký potom div, že se nepoučili mnozí jiní?
Pan Kroupa obhajoval[2] „volný trh“ (nikoli „kapitalismus“) mj. tím, že máme pro ty, kteří nemohou nebo nedovedou v takovém prostředí obstát, účinný sociální systém (a výše uvedený „citát“ má podobný podtext). Potíž je v tom, že jsme ještě docela nedávno byli vystaveni masivní agitaci proti všemu, co by i jen vzdáleně zavánělo „sociálním státem“. Byla to jen nějaká nevinná hra, nějaká zábava, nejaké drnkání na nervy, které nebyly míněny vážně? Propadli snad mnozí iracionální a zbytečné panice z pouhých hloupých řečí? A je to vůbec minulost? Nesedí tenhle druh třídní nenávisti v leckterých mozkovnách dosud?
Lidí, kteří si utvářejí mínění o „tržní ekonomice“ a „liberální demokracii“ na základě zkušeností u nás postupem doby přibývá, zatímco těch, kteří čerpají ze sloganů, pouček a zbožných přání ubývá. Soudím tedy, že na praktických zkušenostech konkrétních lidí bude do budoucna záležet čím dál víc a že by proto bylo lepší servírovat jim místo pozitivních řečí pozitivní realitu.
Někteří protagonisté „volného trhu“ se po Listopadu domnívali, že mají na „strašidlo komunismu“ monopol, který jim přes libovolné dovádění zajistí „na věčné časy a nikdy jinak“ vlivné a stabilní postavení ve společnosti. Nyní jsou překvapeni (a možná i upřímně zděšení), když se tenhle bubák obrací proti nim a začíná obcházet ve své původní podobě z Komunistického manifestu. Nemohu se přimět k soucitu (by17915č).
---
[1] Lincoln Komunistický manifest pravděpodobně četl (anglicky vyšel 1850), takže se nemusí jednat o anachronismus. Znám také reakci Karla Havlíčka Borovského, který zemřel dříve než Lincoln. Jejich představy o komunismu však mohly být nanejvýš mlhavé (Marxův Kapitál určitě nečetli a jakékoliv reálné poznatky či zkušenosti byly v nedohlednu).
[2] video.aktualne.cz/dvtv/drtinova-veselovsky-tv/r ze 13. září. 2017

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a osm