Neberte si to osobně, je to jen takové obecné zamyšlení

Napsal zblo (») ve čtvrtek 8. 2. 2018 v kategorii politika, ekonomika, společnost, přečteno: 1080×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinepolitika.jpg

Zdá se mi, že nadešel čas smířit se s povolební realitou, přenést se přes emoce a výhrady a začít se „starým mafiánem“ konstruktivně jednat. Jinak by se mohla dostavit nějaká ta spoluvina za případné pohromy. Pokud to někteří politici kvůli předchozímu osobnímu angažmá nemohou skousnout, ať odejdou (beztak jich škoda nebude).
K takovému přístupu jsou legitimní důvody. Předně bychom si měli umět přiznat, že toho času úřadující premiér je typický produkt „polistopadového systému“ a jeho zřejmá i předpokládaná provinění nijak nevybočují ze standardů, které nám naordinovali Babišovi polistopadoví předchůdci (včetně takových es, jakými byli pánové Klaus a Kalousek). Je to dokonce tak, že nic z jeho počínání žádnému z politicky aktivních „liberálních demokratů“ nevadilo, dokud je nezačal dost úspěšně vytěsňovat od koryt. Pokud tedy máme nějaký problém s Babišem, srovnatelné potíže působí i neschopnost sebereflexe těch, kteří tu měli čtvrt století volné pole působnosti a přivedli to přesně tam, kde to je.
Další aspekt vězí v nezpochybněné skutečnosti, že pan Babiš zvítězil v řádných volbách, což by měli respektovat i ti, kterým se to nelíbí, abychom nemuseli spekulovat, kdo že to vlastně ohrožuje demokracii. On sám zatím neudělal proti demokracii a národní suverenitě nic horšího než jeho odpůrci (kteří kromě toho nesou nemalý díl odpovědnosti za jeho „popularitu“). Vyskytují-li se snad nějaká podezření nebo obavy, je to o důvod víc postupovat uvážlivě a zodpovědně bez ohledu na partikulární nebo dokonce privátní zájmy (tak často vyčítané hloupým nebo lehkomyslným voličům): dovedu si představit, že všelijací ti „zásadoví obránci demokracie“ svou neústupností dotlačí jmenovaného premiéra k politickým kšeftům, které svými důsledky demokracii a suverenitu skutečně ohrozí.
Označení „starý mafián“ jsem převzal z internetové diskuse a proto také ty uvozovky. Nemají vyjadřovat pochybnost o jeho estébáckých a mafiánských pletkách nebo o bezohledných podnikatelských manýrách. Jen upozorňuji, že argumenty tohoto druhu nedělají na jeho voliče žádný dojem (dokonce snad naopak) a že by to chtělo nahradit taktiku „čapí hnízdo“ něčím efektivnějším, respektive smysluplnějším. Hledají se různá vysvětlení, proč prezident Zeman obhájil svou funkci. Moc bych se nedivil, kdyby to bylo do značné míry i proto, že dal jasně najevo podporu pana Babiše (zatímco od relevantních protikandidátů se dalo čekat, že ho nechají při první vhodné příležitosti padnout).
Ať je to jakkoliv: Nemá-li dojít k podpoře Babišovy vlády „extrémisty“ výměnou za uspokojení jejich požadavků (a hrozba trestního postihu pana Babiše k řešení „za každou cenu“ přímo nutí), musí je někdo „konstruktivní“ nahradit. Ve hře není jen obecně nezajímavé zdanění církevních restitucí, ale především referendum o členství v západních politických, hospodářských a bezpečnostních strukturách. Se všemi představitelnými i nepředstavitelnými důsledky. Nebo snad počítáte s tím, že se vám neprůstřelnou agitací podaří zvrátit akutně hrozící hlasování o vystoupení z EU ve prospěch setrvání? Na základě jakých zkušeností?
Nabízí se ještě jedna (poněkud zoufalá) možnost: třeba v důsledku ješitné neústupnosti dojde na předčasné volby, které možná něco vyřeší. Nebo také ne (k bezbřehému optimismu nejsou důvody). V takovém případě bych doporučoval už teď promýšlet „nouzové plány B a C“. Od šulců a junckerů nelze očekávat, že by válcováním, arogancí a přezíravostí nevyrobili v našich končinách další odpůrce EU, takže se Putin nebude muset ani moc namáhat (by1828č).

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a dvě