Exempla trahunt a ... verba movent

Napsal zblo (») ve čtvrtek 15. 2. 2018 v kategorii politika, ekonomika, společnost, přečteno: 1132×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinezas-jeden.jpg

(článek z října 2012) Ačkoliv mám na poštovní schránce zřetelný nápis „... žádnou reklamu ani agitaci prosím ...“, našel jsem v ní (jak jinak?) předvolební leták.
Kandidát do senátu pan Karel Stanner mě hned na první pohled poučil, že hrát férově je důležité víc, než si myslím. Zajímalo by mě, odkud ví, co si nakolik myslím zrovna o tomhle.
Tvůrce těchto unifikovaných sloganů si zřejmě vůbec neuvědomil, že jimi voliče vlastně uráží. Ale těm to nejspíš nedošlo také, takže se zas tolik nestalo.
Jelikož vzkaz „doporučeně ofrankoval“ pan předseda příslušné partaje, hned jsem si vzpomněl, jak nám před minulými volbami tenhle kníže z plakátu sděloval, kterak „nemocní nechtějí ušetřit, ale uzdravit se“. Nedávno jsem se pak od něj dozvěděl, že staré zlaté časy jsou už asi definitivně pryč (jakoby za všechno mohla jakási abstraktní epocha, nikoliv machinace deprivantů a psychopatů, kteří nám roztodivnými způsoby vládnou ... tedy kromě těch, kteří jsou snad normální). Asi si už také všiml nepřímé úměry, že čím víc se do zdravotnické kasy sype, tím je prázdnější (... mimo jiné).
Z dalšího sloganu jsem pochopil, že se kdesi ve veřejných rozpočtech stále nacházejí nějaké peníze, které by pan Stanner rád přesunul do jím milovaného fotbalu (mladí prý potřebují zorganizovat volný čas víc, než si hlupáci myslí ... já měl naivně za to, že mladí potřebují spíš nějakou životní perspektivu, nejlépe vidinu řádného zaměstnání s přiměřeným výdělkem a zápočtem pro důchod).
Je možné, že si někteří mladí s volným časem opravdu nevědí rady (můj případ to nikdy nebyl a tak tomu moc nerozumím), ale čutálismus mě nebere. Obzvlášť, když sleduji dovádění fanoušků, manýry bafuňářů a další „férplej“ kšefty tohoto paralelního světa (kdyby se něco takového dělo třeba v katolické církvi, už by byla dávno zakázaná a její přívržence by policie honila po lesích jako Žižka adamity). Zda se náhodou za umělého osvětlení na umělém trávníku nečutá „nad poměry“ a „na úkor příštích generací“, to ke zhodnocení a financování přenechám těm, kteří mohou s čistým svědomím (nikoliv s drzým čelem) prohlásit, že nikomu nic nedluží, nikoho o nic neošidili a nejsou „příživníky s nataženou rukou“.
Naopak mě vzrušuje, že tahle země nepotřebuje práci víc jak půl miliónu lidí (a vlastně ani je samotné) a ještě je ústy arogantních a sebestředných asociálů uráží žvásty o tom, že se jim dělat nechce a že se jim nouze, beznaděj a leckdy i čiré zoufalství z nějakých perverzních důvodů líbí. Jestli něco bude zdrojem „problémů“, pak především tohle!
Ale pan Stanner ve volbách neuspěl a tak ho nechám být.
Naproti tomu vítěz z jiného senátního volebního obvodu, severočeský podnikatel Jaroslav Zeman, může své politické vize propagovat bez zábran.
Úspěšní podnikatelé se obvykle věnují především podnikání. Jdou-li do politiky, pak nejspíš proto, aby tonoucí loď svého byznysu podpořili neviditelnou rukou mimotržních kejklí nebo ji včas lukrativně opustili (coby příslovečné krysy). Zda třeba takový pan Okamura následuje příklad bývalého senátora, exobčana a kdysi úspěšného velkopodnikatele v cestovním ruchu Václava Fischera, to se můžeme zatím jen dohadovat. Že však jde o stereotypní počínání, z něhož lze podezřívat kohokoliv, kdo se chová jako novopečený senátor Zeman, to je smutná realita, kterou nemám z dokola omílaných hospodských řečí (o nichž nic nevím, neboť do hospody nechodím), ale z prostých životních zkušeností a (samo)studia. Můžeme si tu i onde tipnout, budoucnost nás rozsoudí.
O to však zatím tolik nejde. Podnikatelská (ne)úspěšnost pana senátora mi je lhostejná jako já jemu. Zajímavější je jeho myšlenka, že „cikáni by se měli donutit pracovat, i kdyby měli provádět veřejnou službu, při které by zametali zleva doprava a obráceně s minimální hranicí odpracovaných 120 nebo 130 hodin“[1].
Možná se pan Zeman „jenom“ snaží, nahnat si protiromskou čunkiádou u domněle či skutečně slaboduchého národa nějakou tu popularitu. Odhalování a potírání univerzálních viníků všemožných neduhů patří k tradiční výzbroji manipulátorů všech dob a jak známo, příklady táhnou.
Exempla trahunt a ... verba movent. Někteří tyhle triky žerou i s navijákem (přesvědčení o dějinné moudrosti a jedinečnosti jim brání mrknout do „zpětného zrcátka“, aby viděli, že tohle všechno tu už „tak nějak“ bylo ... a také to, kdo a jak na to zpravidla doplatil). Že pan senátor nazývá Cikány odvážně (?) „pravým jménem“, to může nadchnout snad jenom nějakého prosťáčka: vzhledem k imunitě a nadité šrajtofli si může vykládat kdykoliv cokoliv. Normální lidé, kteří chodí za tykadla do vězení (a za kritiku zaměstnavatele končívají na dlažbě), ti si politickou nekorektnost (kterou nevymysleli) až tolik dovolit nemohou. Mimoto mají slušní lidé ve zvyku nazývat druhé tak, jak si to oni přejí (chtějí-li být Cikáni Romy, ať si jimi jsou).
Druhému aspektu „romského zametání“ rozumím také dost dobře: Pan politik a podnikatel v jedné osobě by si přál (a to nejen ve své fabrice) zaměstnat Romy v rámci veřejně prospěšných prací za státem hrazené sociální dávky (tedy bez mzdových nákladů, příslušných odvodů a bez zápočtu pro starobní důchod). Dosavadní zaměstnance (kteří jsou největšími škůdci soukromého podnikání, neboť požadují za práci mzdu) by mohl propustit pro nadbytečnost a tak z nich udělat další „nemakačenky s nataženou rukou“, které by pak znovu zaměstnal, ovšem v rámci veřejně prospěšných prací za státem hrazené sociální dávky (tedy bez mzdových nákladů, příslušných odvodů a bez zápočtu pro starobní důchod). A tak dále pořád dokola vpřed. Minimalizovanými mzdovými náklady by se ČR vbrzku stala konkurenceschopnou vůči ČLR (o jiných nemluvě) a svými produkty by zavalila svět (za což by pan Zeman mohl pobírat přiměřené tantiémy). Pokud by se uvedení „flákači z pracáku“ dožili důchodového věku (což je málo pravděpodobné, neboť by byli jednodenní hrstkou rýže podvyživení a finanční spoluúčastí z bezplatné zdravotní péče vyloučení), stejně by nesplňovali limit pro zápočet odpracované doby. Tím by vznikly značné úspory mandatorních výdajů ze státního rozpočtu, za což by byl pan senátor (bezpochyby) kulantně odměněn.
Arbeit macht frei nebo Čest práci? Už jsem to psal jinde, ale rád to zopakuji: Pokud se v české kotlině vyskytuje nějaká volně dostupná a potřebná práce, není žádný důvod, aby ji kdokoliv dělal zadarmo či za sociální dávky. Jestliže nějaká práce nestojí ani za minimální mzdu, odvody zdravotního a sociálního pojištění a za zápočet pro důchod, pak jde o zbytečně nákladnou šikanu (někteří by kvůli tomu platili i dozorce). Bude-li kdokoliv „zametat sem a tam“ zadarmo, vezme jinému příležitost k řádnému podnikání nebo zaměstnání. Ten se pak stane (nebo zůstane) „příživníkem s nataženou rukou“, kterého bude možné opět zaměstnávat za pouhé sociální dávky. Zaměstnavatelé by museli být padlí na hlavu, kdyby platili zaměstnance, když si dle současné legislativy (sic!) mohou na úřadu práce vyžádat neplacenou pracovní sílu, udržovanou při životě z veřejných rozpočtů. Zametáním to začíná, skončit to může v nedozírnu ... ostatně: pan senátor ve své fabrice také nevyměňuje nemocná srdce za čerpadla, aby k tomu potřeboval nenahraditelné odborníky. Mimochodem, pane doktore Pirku, není to tak trochu „nad poměry a na úkor příštích generací“? Byl bych moc rád, kdyby vaše práce v budoucnu zachraňovala lidské životy. Jen by jiní neměli mezitím zemřít kvůli deficitu zdravotních pojišťoven (nebo dokonce hlady).
Volby dopadly. Sdílím překvapení nad výsledky komunistů: divím se, že jsou stále tak nízké. Asi to bude tím, že jde o spolek bezzubých strejců a tetek, kteří se na znárodňování bojí i pomyslet, natož aby jím naduté zbohatlíky aspoň trochu postrašili. Od těch se diktatury proletariátu, monstrprocesů a šibenic hned tak nedočkáme. Na to bude muset přijít jinačí kos (abychom se nedivili)[2]!
Prý máme krátkou paměť. Já bych řekl, že začínáme získávat nové zkušenosti (neboť jsme včas nevěřili těm, kdož měli zkušenosti „staré“ / by121024č).
---
[1] http://zpravy.idnes.cz/senator-jaroslav-zeman-odpovidal-on-line-fp3-/domaci.aspx?c=A121022_114122_liberec-zpravy_ddt 
[2] Nemyslím si, že by podnikatelé (a zaměstnavatelé obecně) byli a priori perverzní hyeny (ačkoliv jsou i tací). Jen se VŠEMI prostředky snaží maximalizovat zisky a minimalizovat náklady. Na některá úskalí tohoto počínání se snažím upozornit. Může mezi ně patřit „proletarizace“ národa, nárůst „revolučních nálad“ a v důsledku třeba i nějaké to krveprolití (ať už by ho rozpoutal kdokoliv). Nucenými pracemi (zatím bez táborů, ale už pod dohledem) nás dnes neděsí ani tak komunisté, jako spíš pan Zeman. A to je také hlavní důvod, proč jsem si ho „vzal do huby“.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a čtyři