mistr Twardowski / Mickiewicz / Kraszewski / polský film / Jan Twardowski

Napsal zblo (») v pondělí 2. 11. 2015 v kategorii čtenářský občasník, přečteno: 3053×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinelj-001.jpg

Pan nebo mistr[1] Jan Twardowski je faustovskou postavou polských pověstí a legend. Jeho působištěm měl být hlavně Krakov 16. století. Zaprodal se ďáblu výměnou za nadpřirozené schopnosti a magické dovednosti, do úpisu však nechal zakomponovat podmínky, které měly propadnutí jeho duše peklu co nejvíce zkomplikovat. Především nesměl být vzat odjinud než z Říma, kam se rozhodně nechystal (přičemž pozapomněl na pozitivní myšlení, iniciativu a flexibilitu pekelných mocností, pro něž není problém nasunout „horu k Mohamedovi“). Mezi čarodějovy obzvláštní kousky patřilo králem[2] požadované vyvolání ducha zemřelé královny Barbary[3] pomocí magického zrcadla (prý dochovaného[4]). Odtud bývá usuzováno na jistou autentičnost osobnosti. Twardowski nakonec neskončil ve spárech podsvětí, nýbrž „po cyranovsku“ na Měsíci, odkud shlíží na lidské pinožení (podle jiné verze se až do soudného dne vznáší mezi nebem a zemí).
Ke slavným zpracováním tématu patří Mickiewiczova[5] balada Paní Twardowská z roku 1820 (v níž ďábel pohořel na podmínce ročního manželského soužití s mágovou ženou) a rozsáhlý příběh Mistr Twardowský (1840), který sepsal „polský Jirásek“ Józef Ignacy Kraszewski[6]. Z tohoto literárního zpracování vychází filmová adaptace Krzysztofa Gradowského[7] Historie mistra Twardowského (1995)[8] s Danielem Olbrychským[9] v titulní roli.
Mickiewicz Twardowského zmínil ještě v plánované (avšak nedokončené) první části sých Dědů[10], a sice v písni Zakletý mládenec, kde figuruje i kouzelné zrcadlo. Tahle jakoby podružná romantická epizodka může svádět ke spletitým interpretacím jeho vícevrstevných (retrospektivně využívaných) uměleckých záměrů.
Černokněžník Twardowski pak jen shodou jmen souvisí se soudobým polským básníkem, knězem Janem Twardowským[11], jehož duchovně poetická (rýmem a gramatikou pramálo vázaná) dílka pronikla poněkud i k nám (by15111č).
---
[1] ... tedy akademicky vzdělaný šlechtic
[2] Zygmunt II. August (1520 - 1572), velkokníže litevský a král polský
[3] Barbara Radziwiłłówna (1523 - 1551); jako vdova se stala druhou manželkou krále Zygmunta Augusta, polskou královnou od roku 1547.
[4] ... Węgrów, sakristie farního kostela
[5] Adam Mickiewicz (1798 - 1855), významný polský básník
[6] Józef Ignacy Kraszewski (1812 - 1887), polský spisovatel, publicista, historik
[7] Krzysztof Gradowski (nar. 1943), polský scénárista, režisér a herec
[8] ... celý snímek zde: Dzieje mistrza Twardowskiego; starší polské filmové zpracování: Pan Twardowski (1936, Henryk Szaro)
[9] Daniel Olbrychski (nar. 1945), známý polský divadelní a filmový herec
[10] ... viz články: Přízrak / Dědy II (Adam Mickiewicz), Dědy IV (Adam Mickiewicz), Řekněte sami... a Mickiewiczův halloween
[11] Jan Twardowski (1915 - 2006), katolický kněz, polský lyrický básník

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a jedenáct