V závětří se to kecá

Napsal zblo (») v sobotu 17. 6. 2017 v kategorii čtenářský občasník, přečteno: 1213×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineplachty.jpg

Soudě podle Argonautů a dobyvatelů Tróje (o kterých se píše jinde) pochybuji, že u vesel řeckých válečných galér seděli „příslušníci nejnižších společenských tříd a cizinců“ (patrně otroci). Přesto mi (jak stárnu a dětinštím) čím dál víc připadají poučné i knihy pro mládež (ještě ke všemu vydané za komunistů).
Tak jsem se například dozvěděl, že Kolumbův plán plavby do Číny západním směrem byl „kacířský“, neboť v rozporu s míněním všemocné katolické církve „vycházel z předpokladu, že Země je kulatá“. Tehdejší vzdělanci (na dvorech panovníků, u nichž se Kolumbus ucházel o zadání příslušné veřejné zakázky) kupodivu netvrdili, že je Země placatá (asi studovali v Rusku ateismus), ale kritizovali jeho nesprávné výpočty (prý se zmýlil o 15 tisíc km ... že mu v cestě leží neznámá pevnina a ještě jeden poněkud větší oceán, to nikdo nemohl tušit).
Také mě pobouřilo, že primitivní domorodci vyměňovali slonovinu, perly, zlato a další takové věci za „téměř bezcenné, mnohdy brakové evropské zboží“, čili tretky. Z tohoto hlediska lze vnímat náš současný zahraniční obchod s Čínou jako výron dějinné spravedlnosti (snad časem vezme Prozřetelnost za polehčující okolnost aspoň ty Cookovy hřebíky). Na druhou stranu není nutné divochy litovat, protože se z nich leckdy vyklubali pěkní nemakačenkové (naštěstí neexistoval sociální stát): „nesnášeli evropské podnebí, pracovali špatně a brzy umírali“ (by17617č).
---
Václav Patočka - Plachty objevují svět (Albatros, Praha 1983)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a devět