Skácel / Svolinský / Lenin / davová paranoia

Napsal zblo (») ve čtvrtek 7. 4. 2016 v kategorii čtenářský občasník, přečteno: 758×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinelenin-svolinsky.jpg

Ke čtyřicátému výročí založení Komunistické strany Československa (1921) vydalo Státní nakladatelství dětské knihy drobounkou ódu na Lenina, určenou čtenářům od pěti let (sic!).
Z rozsahem nepatrné veršovánky Jana Skácela (1922 - 1989) se dozvídáme, že zatímco lid mrznul a konzumoval studenou stravu (kterou kupodivu měl), car se ohříval u velikého samovaru. Tomuhle neřádu přihlížel z vysokého, strmého a kluzkého kopce Lenin, což cara nějak znervóznilo a tak na něj poslal vojsko s kanónem. Jenže vojákům se nechtělo a také technika selhala, takže to nakonec odskákal sám car. Básník by se za Leninem rád vyškrábal, ale i jemu se nějak smekaly nohy. Proto dětem na závěr nabídl стихи как лестница (snad po vzoru Majakovského) s pointou, že bez učení to nepůjde.
Dílko doprovodil několika nepatrnými ilustracemi Karel Svolinský (1896 - 1986), který ani v tomto případě nezapřel umělecké mistrovství.
Při četbě se člověk neubrání dojmu, že to autoři i nakladatel nemohli myslet vážně a že v podobě donebevolající hovadiny předložili veřejnosti až geniální parodii. Tak to aspoň působí s odstupem času. Kdo však onu dobu zažil, ten znejistí. Jen velmi svébytné osobnosti dovedou vytrvale vzdorovat psychickému tlaku prostředí,  v němž se i zhovadilost stává obecně nakažlivou samozřejmostí (by1647č).
---
Jan Skácel - Pohádka o velikém samovaru (SNDK, Praha 1961)

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a čtyři