Kopyto sem, kopyto tam (Alain Bombard)

Napsal zblo (») v pátek 23. 6. 2017 v kategorii čtenářský občasník, přečteno: 705×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineknihy_2.jpg

Příjemné čtení. Člověka vždy osvěží, když výjimečně narazí na knihu prodchnutou neotřelou ideou, že cokoliv je lepší než aplikované křesťanství (a než papeženecké tmářství obzvlášť).
Nebýt mořeplavce[1] Bombarda, mohl by čtenář ještě dlouho naivně soudit, že když  se oním náboženstvím zkažené evropské národy mezi sebou soustavně rvaly jako koně, přivítaly by nejspíš (mezi sebou mimořádně mírumilovné) vikinské nájezdníky s přinejmenším srovnatelnou rutinou a vehemencí. Chyba lávky! Nechali se od nich mordovat, odírat a unášet do otroctví jako dočista překvapená, nezkušená a bezbranná jehňata (navíc asi pracovitá, protože bylo co brát). Mordýřství vikingů bylo ostatně jen takové sympatické chlapáctví, na něž nutno pohlížet shovívavě až do chvíle, než i severské národy postihlo křesťanství (pak stály za houby stejně jako ty jižnější).
Ale abych se pořád nepoškleboval: Rozbor středozemní a atlantské verze Odysseovy objevitelské (?) plavby zaujme téměř stejně jako popis starověké „vědecké“ výpravy Pýtheásovy (o níž jsem doposud nezaslechl, co by se za nehet vešlo). Podobně vzrušující je líčení snah novodobých „dobyvatelů zbytečna“, usilujících o bezpochyby náročné dosažení severního a jižního pólu.
Rád bych všemu věřil, kdyby autor hned zkraje neshodil sám sebe sdělením, že v době Kolumbově a Pinzónově už nebyl Galileo (se svou kulatostí Země) považován za kacíře[2] (by17623č).
---
Alain Bombard - Velcí mořeplavci (Panorama, Praha 1981)
---
[1] Také zasvěceně píšu o věcech, kterým nerozumím (nebo jen málo). Dokonce si myslím, že to patří mezi lidská práva.
[2] ... když jsem u toho: Kde je v bibli psáno, že „svět je placka a že se na konci oceánů rozkládají nekonečné prostory a bezedné propasti“? Tak jen namátkou: Joz 10,13 (sic!) / 1S 2,8 / Jb 38,12-13 / Ž 96,10 / Ž 104,5 / Iz 11,12 / Iz 40,22 / Mt 4,8 / Mt 24,27 / L 4,5 / Zj 1,7 / Zj 7,1. Nezdají se vám ty z kontextu vytržené citace přesvědčivé? Na tom nezáleží. Fundamentalisté o jejich „pravém smyslu“ nepochybovali (na některé ateisty působí přesvědčivě dodnes).

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a dvanáct