Ještě honem k výročí Rukopisů (1817)

Napsal zblo (») v sobotu 7. 10. 2017 v kategorii čtenářský občasník, přečteno: 1210×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinepsphs.jpg

Na Rukopisech mě fascinuje vilný a sadistický jmenovec Zbyhoň, který nejenže prznil cizí milenky, ale ještě k tomu týral ptáčky. Ty mlatem zdemolované dveře a rozraženou lebku si bezpochyby zasloužil. Mohlo to však být i opačně (děvče s konopím venku a miláček uvězněný v kamenném hrádku). Pak ovšem nezbývalo než spoléhat na skřivánčí poštu (což mimochodem potvrzuje vysoké mínění Eneáše Silvia Piccolominiho o gramotnosti našich středověkých prababiček)[1].
Jazykovědci shledávají inspiraci autorů v Ossianovi (kterého padělal Macpherson) nebo třeba ve Slově o pluku Igorově (to zas prý vyrobil modrý abbé Dobrovský: proto ho hned napadlo, že by těch podvodníků mohlo být víc). Mně připadají povědomé některé momenty bojových scén: proražené tři vrstvy kůže štítu, vícečetný odchod protivníků k Moraně nebo předkům, polekané duše (vrženým mlatem zanesené na pět sáhů do vlastních řad), mrtvol jak v lese dříví, zásahy mečem od ramene šourem až ke kyčli, řinčení zbroje na zem padlých hrdinů ... Vypadá to jak trojská válka podle Iliády (zfalšované kdysi dávno slepým Homérem). Jenže zrovna tohle o původu Rukopisů nevypovídá (nanejvýš o mé sečtělosti, kterou se chci tímto blýsknout).
Turnovské lokální patrioty nemůže nenadchnout pobití Sasíků pod Hrubou Skálou jistým Benešem Heřmanovým (moc si tu ti vrahouni nepobyli). Barvité svědectví o téhle události přinesli přední čeští malíři pod vedením Mikoláše Alše, o čemž se můžeme na vlastní oči přesvědčit v městském muzeu (není podvod vše, co se podezřele třpytí[2] / by17106č).
---
Rukopis královédvorský a zelenohorský (Kober, Praha 1873 / Městská knihovna Praha, 2011)
Rukopis královédvorský a zelenohorský (přebásnil Kamil Bednář)
Rukopisy zelenohorský a královédvorský (do novočeštiny přepsal Albert Vyskočil / Václav Pour, Praha 1948)
Miroslav Ivanov - Tajemství RKZ (Mladá fronta, Praha 1969)
Julius Dolanský - Záhada Ossiana v Rukopisech královédvorském a zelenohorském (Academia, Praha 1975)
Danuše Kšicová - Skryté souvislosti Slova o pluku Igorově a RKZ (Filosof. fakulta Brněnské univerzity, 1995)
Josef Urban - Poslední tečka za Rukopisy (Argo, Praha 1998)[3]
---
[1] ... tedy v případě, že pérečko a blánka nemají navodit asociaci jiného druhu
[2] ... zde je na místě, abych se blýskl ještě jednou: svým překladem fragmentu příslušné epické básně do polštiny: ... Zgromadzili się tutaj ludzie chłopscy / w lesie pod Hrubą Skałą, / każdy wziął się za cep jak za broń / przeciwko mordercom swoim. / Benesz, Benesz samym przodem jedzie! / Przy nim lud jego śmiały / zemsty, zemsty pragnie dla wszystkich / Sasów grabieżnych ...
[3] V průkopnické publikaci „nové literatury faktu“ odhaluje renomovaný znalec české literatury 19. století PhDr. Josef Urban nezpochybnitelnou pravdu o tzv. Rukopisech královédvorském a zelenohorském, při čemž konstatuje šokující identitu a dokonalou konspiraci geniálních padělatelů domněle starobylých ruských, srbských a českých textů. V souvislosti s tím vyplývají na povrch i jejich motivace, na svou dobu ojediněle pokrokové. V pozoruhodném intermezzu téměř detektivního pojednání si autor neváhá „vyřídit účty“ s výraznou osobností českého národního obrození, Boženou Němcovou. Čtenář se tu neubrání dojmu, že se za Urbanovým pojetím skrývá nezralý postoj k ženám a typicky mužská žárlivost na jejich vzdělání, schopnosti či úspěchy. O jeho kořistnickém vztahu k opačnému pohlaví svědčí i politováníhodná skutečnost, že v citovaném úvodu ke své habilitační práci vůbec nezmiňuje spolupracovnici, která nejenže byla duší celého pátrání, ale dokonce k němu zavdala podnět (by17104č).

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a jedna