Hybridní válka podle Erenburga

Napsal zblo (») ve středu 8. 3. 2017 v kategorii čtenářský občasník, přečteno: 1287×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinetrust-de.jpg

Když dostatečně schopný a přitom deprivovaný psychopat zahoří láskou, netřeba spořit na pohřeb: hroby budou masové. A to nejen v našich končinách (D. E. přes všechny krycí manévry znamená Destruction of Europe). Ens Boot, plod morganatického hříchu, spíše však hybrid Che Guevary s Ahasverem, inkognito a zraněn nanejvýš sentimentem (protože bez lásky k obětem by oběť nebyla obětí), vytrvale kráčí přes hekatomby na oltáři kdysi dávno z vilnosti přestrojeného boha. Vrahem ovšem není - nanejvýš viníkem v duchu staré morálky: Ens Boot nikdy nejedl dětí. Ens Boot nespáchal ani jiných zvěrstv. Ens Boot pouze poučil schátralé Evropany, jak mají provésti to, co by stejně provedli za sto let. Zkrátil agonii Evropy (...) Otevřel pouze komory blázince. Ostatní provedli blázni sami (...) Ani autorem (...), ani režisérem Ens Boot nebyl. Měl skrovnou úlohu scénáře. I tak může vypadat úloha osobnosti v dějinách podle marxismu-leninismu.
Přes všechny rozpaky a výhrady nelze autorovi upřít jasnozřivost: na počátku 20. let minulého století se nedalo odhadnout, že to nebude Francie, ale Německo, kdo ve 40. letech zplundruje kontinent (vždyť i Čapek má v Továrně na Absolutno svého Bobineta, který není totéž co de Gaulle). Že se sázka na ruskou prosperitu podobá víře v mírumilovnost tamějších lidových komisařů, to sice zřejmé bylo, Erenburgův manévrovací prostor však nelze přeceňovat: Nebyl to snad sám Ens Boot, jenž znechucen NEPem rezignoval na budování spravedlivě uspořádané společnosti a raději se spřáhl s americkým kapitálem? A nebyl to snad sám Josif Vissarionovič, kdo oceňoval autorův postoj k obnovení pořádku? Jenže utopická fikce Trust D. E. (která se moc nehodí ani k agitaci: na to je v ní až příliš podezřelých jinotajů) nesehrála jen varovnou roli v řadách víceméně bezmocného obyvatelstva jako srovnatelná díla Čapkova. Stala se spíš inspirací: bezpochyby ji znal nejen Stalin (a za našich časů Putin), ale také Hitler, velký obdivovatel židobolševických[1] metod. Když knihu pročítáme dnes, snadno v ní odhalíme zdroj, z něhož čerpají tvůrci některých konspiračních teorií. Výhodně rozmístěné a pod nejrůznějšími názvy skryté pobočky nějak nenápadně pojmenovaného Trustu D. E. bych také nepodceňoval, protože Boot se vždycky najde a jeho metoda je lákavá.
Vedle Třinácti dýmek (z nichž mě oslovily nanejvýš dvě) jsem od Erenburga na nic jiného nenarazil. Zrovna tohle mi špatné nepřipadá, ale Čapek (který psal v téže době a vůči němuž se ruský autor vymezil žárlivě, ne-li arogantně) mi je po všech stránkách bližší. Sympatických knih tohoto druhu vzniklo v meziválečném období více. Kromě utopického (až katastrofického) obsahu bývají zajímavé tehdy objevenou a módně uplatňovanou montážní kompozicí (by1738č).
---
Karel Čapek - Továrna na Absolutno / Krakatit (Čs. spisovatel, Praha 1982) 1922
Ilja Erenburg - Třináct dýmek (Odeon, Praha 1968) 1923
Ilja Erenburg - Trust D. E. (Historie zkázy Evropy / Štorch-Marien, Praha 1924) 1923
Josef Čapek - Umělý člověk (ilustrovaný fejeton / Aventinum, Praha 1924) 1924
Jan Weiss - Dům o tisíci patrech (Naše vojsko, Praha 1964) 1926
Karel Čapek - Válka s mloky (Čs. spisovatel, Praha 1981) 1936
Štěpán Vlašín a kolektiv - Kniha o Čapkovi (Čs. spisovatel, Praha 1988)
Lucie Krpatová - Uplatnění principu montáže při vytváření utopických fikčních světů (Srovnání Erenburgovy prózy Trust D. E. s Čapkovým románem Válka s Mloky / bakalářská práce UK, Praha 2015)
---
[1] ... Erenburg svým původem a chováním určitě přispěl k terminologii, jež bohužel neskončila v propadlišti dějin ...

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a jedenáct