Neomezeně od ničeho k ničemu a odnikud nikam

Napsal zblo (») v pondělí 26. 2. 2018 v kategorii politika, ekonomika, společnost, přečteno: 1176×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineagamemnon.jpg

Internet by se měl jmenovat flašinet. Nebo aspoň ta jeho část, kterou tvoří sociální sítě. Každé ráno u kafe procházím poslední příspěvky virtuálních přátel a z pětadevadesáti procent vím dopředu, o čem budou. Egon Ervín Kisch zjistil, že před první světovou válkou bylo v Praze na dvě stě koncesovaných kolovrátkářů a třikrát tolik ilegálních. Jen samotný Facebook registruje takových flašinetářů asi dvě miliardy.
V několika málo případech se dozvíme, co zajímavého autoři příspěvků poslední dobou dělali (kde byli, co viděli a vyfotili, co upekli nebo uvařili, co četli). To jsou ti, kteří si ještě sami sebe váží. Pak se vyskytuje stopové množství kreativců, kteří se rádi pochlubí svými výtvory (aniž by šlo o trapný pokus bezplatně inzerovat zboží nebo služby). Tyhle dvě kategorie ovšem nestojí za řeč: počtem nepřesahují statistickou chybu a jejich výlevy nikoho nezajímají právě proto, že jsou jejich (projevy agresivity a nebezpečného vyhrožování odhalují forenzní psychologové vždy až zpětně).
Masivní zbytek tvoří uvedení flašinetáři, kteří za smysl své internetové existence považují propagaci, agitaci a následné bědování (když i oni z běhu věcí pochopí, že tenhle snaživý aktivismus nikam nevedl). Rádi by totiž věřili, že zrovna jejich neodolatelnou a neprůstřelnou argumentaci ve prospěch vyhlédnutých trendů, standardů či idolů kdosi z jakéhosi perverzního rozmaru zkoumá. Zapomínají, že téměř všichni ostatní účastníci zájezdu jsou zas jenom flašinetáři, kteří mají jasno a tak nic dalšího neřeší, aby si nerozhodili škatulky zbytečnými informacemi. Přepošlou sice vše, o čem na základě povrchního úsudku nabyli dojmu, že to nějak ladí s jejich vykolíčkovanou nebo nadírkovanou melodií, nejde jim však o prohlubování vědomostí nebo zdokonalování názorů, ale o samoobslužně naordinované stvrzení dosavadních postojů. Tak všichni sledují a čtou jen sebe, a to ještě dost mizerně, protože jinak by se často zalekli, případně zastyděli. Sem tam někdo přece jen znejistí a napadne ho, že by měl prověřit zpětnou vazbu. Obvykle rozešle výzvu, aby nějak vhodně zareagoval každý, kdo ji vzal na vědomí. Pokud má hodně dobré kamarády, pár lidí ji ze zdvořilosti přepošle do elektronické stoupy paralelně ubíhajících  chronologických linií.
Tohle točení klikou se vpravdě odehrává na časové přímce, ale jen velmi vzdáleně připomíná činnost fonografu či gramofonu (nanejvýš toho příslovečně přeskakujícího), a ani náhodou jej nelze připodobnit k převíjení filmového nebo magnetofonového pásu, od nichž lze přece jen očekávat nějaký děj. Spíš se to podobá kolotoči, uhánějícímu po toboganu kamsi do temnot. Nebo víření špinavých a mastných splašků při vypouštění kuchyňského dřezu, protože i přirovnání k pouťovým atrakcím působí až příliš pateticky.
Proč to píšu? Jednak jsem zvědav na zpětnou vazbu, a pak se mi také zachtělo zaagitovat si proti rozšířenému, avšak nesmyslnému mínění, že jsou sociální sítě svým agitačním potenciálem nebezpečné. Kolovrátkáři totiž melou pořád dokola jen drobné obměny téhož bez ohledu na cizí odrhovačky. Opravdu protřelí veteráni zájem o druhé už ani nepředstírají: uchazečům o přátelství blahosklonně povolí sledování (by18226č).

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a čtyři