Husovy poslední měsíce X (květen 1415)

Napsal zblo (») v pondělí 5. 6. 2017 v kategorii Hus, přečteno: 576×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinehus.jpg

4. 5. 1415 odsoudilo kostnické církevní shromáždění Wyclifa, jeho učení a spisy (pětačtyřicet bludných článků). V Husově případě dával koncil přednost odvolání a proto mu předkládal mírnější znění výňatků z jeho spisů. Kromě článků Gersonových (které však soud nepoužil) byly všechny verze dílem odpůrců z Čech.
Česká šlechta začala intervenovat v Husův prospěch zasíláním proklamací. 8. května jedenáct pánů na sjezdu v Brně důrazně vyzvalo krále Zikmunda, aby zjednal průchod glejtu, který vydal Husovi na cestu ke koncilu. Ze 12. května pochází list dvou set padesáti účastníků pražského sjezdu české a moravské šlechty pod předsednictvím Čeňka z Vartemberka, v němž je Zikmund Lucemburský žádán, aby se Husa zastal a aby mu bylo umožněno veřejné slyšení. Osm šlechticů ze středních Čech psalo českým a moravským dvořanům krále Zikmunda, aby u něho v uvedeném smyslu zakročili.
V Kostnici přítomní čeští a polští šlechtici protestovali 13. května během koncilního shromáždění proti pomluvám o znevažování těla a krve Kristovy v Čechách a žádali Husovo propuštění. Litomyšlský biskup Jan si vyžádal odklad odpovědi, aby se na ni mohl připravit. Tu pak nechal přečíst 16. 5. během sezení, na němž carcassonský biskup Gerald de Puy jménem národních kurií odmítl Husa propustit z vazby (přitom nepravdivě tvrdil, že Hus dostal Zikmundův ochranný glejt až čtrnáct dní po svém zatčení).
18. května osmičlenná delegace pod vedením kardinála d´Ailly vyšetřovala Husa v Gottliebenu, zatímco v Kostnici přítomní Čechové se pražského mistra znovu zastávali během společné schůze celého německého koncilního „národa“ (tedy včetně českých a polských účastníků) a vybraných zástupců „národů“ ostatních (francouzského, italského a anglického).
V Hiršavě u Sulzbachu zatčený Jeroným byl z rozhodnutí falckraběte Ludvíka 23. května dopraven do kostnického žaláře.
29. 5. 1415 koncilem sesazen papež Jan XXIII.
Koncem května Niem doporučil respektovat ochranné glejty.
31. 5. dokončil vídeňský mistr Petr Zach z Pulky koncilem žádané vyjádření k Jakoubkovu traktátu o přijímání pod obojí způsobou. Deputovaným čtyř koncilních „národů“ předložili čeští páni jako důkaz Husovy neviny jeho dopis papeži z 1. září 1411 (obsahující vyzní víry) a dobrozdání pražského inkvizitora biskupa Mikuláše. Předseda francouzské kurie Jan Mauroux ohlásil Husovo veřejné slyšení na 5. června. Téhož dne měl být pražský mistr přepraven do františkánského kláštera (podle Šmahela aj. / by1763č).

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a nula