Husovy poslední měsíce VII (únor 1415)

Napsal zblo (») v úterý 14. 2. 2017 v kategorii Hus, přečteno: 1361×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinehus.jpg

V první polovině února (podle Sedláka až 21. 2. 1415) přicestoval do Kostnice kancléř pařížské univerzity Jan Gerson se svými husovskými články (který obviněnému velmi přitížil) a také biskup Condemonde. Pod tímto jménem se patrně skrývá pražský inkvizitor Mikuláš (biskup nazaretský či nezerský), který měl za úkol omlouvat „náboženskou politiku“ českého krále Václava. Místo toho byl uvězněn a tak donucen svědčit proti Husovi, ačkoliv mu předtím v Praze vystavil vysvědčení bezúhonnosti. O příchodu pražského inkvizitora a o jeho svědecké výpovědi informoval rektora vídeňské univerzity Petr z Pulky 7. února. Biskupa vyslýchal kardinál d´Ailly za přítomnosti koncilních doktorů. Inkvizitor pak v přestrojení z Kostnice uprchl, ale to už se pro změnu obával viklefistů.
12. února složil Hus strážci Jakubovi traktátek o pokání. Takových drobných prací sepsal během věznění několik. Sedlák (M. Jan Hus, str. 327) k tomu uvádí: Zotaviv se poněkud z nemoci, skládal Hus v žaláři pro své žalářní strážce drobné traktáty, theologicky sice bezvýznamné (mimo Saepius rogasti), ale vynikající samostatností, pravověrností a mravní opravdovostí. Již před 17. únorem dokončil traktát „O pokání“ pro Jakuba, pak napsal pro Jiřího dva spisky: „O poznání a milování Boha“ a „O třech nepřátelích člověka“, konečně čtyři pro Roberta: „O hříchu smrtelném“, „O přikázání Páně a modlitbě“, „O manželství“ a „O svátosti oltářní“ (Saepius rogasti).
13. února vešla v Kostnici ve známost intervence moravských pánů v Husův prospěch. Někdy na konci měsíce tam dorazil Křišťan z Prachatic (by17213č).

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a jedna