Husovy poslední měsíce VI (leden 1415)

Napsal zblo (») v pátek 3. 2. 2017 v kategorii Hus, přečteno: 1031×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinehus.jpg

Na začátku ledna 1415 Jan z Chlumu tlumočil Husovi do žaláře radost jeho pražských přátel (jmenovitě Jindřicha Škopka z Dubé) z jeho stálosti a nabádal jej, aby se nezřekl pravdy ani za cenu ztráty života. Podobné výzvy přicházely i odjinud. Někteří svědkové proti Husovi byli zastrašováni. Do této doby spadá Husův list Panu Janovi z Chlumu.
K tzv. Husově pravdě (jak jí vnímaly pozdější generace) se vyjádřil Jiří Kejř: Hus bojoval o pravdu a zemřel pro pravdu (...) Nezakrývejme, že při hledání Husovy pravdy se uplatnil často osobní směr interpretace a snaha přizpůsobit Husovo myšlení vlastnímu přesvědčení (Jan Hus známý i neznámý, str. 72). Podle mě Husovi pojmy pravda a Kristus splývaly. Jeho myšlení a vyjadřování bylo zcela náboženské a bez znalosti asociací a souvislostí tohoto druhu nelze Husovy postoje či výroky správně interpretovat. Často zdůrazňovaná věrnost poznané pravdě až do lepšího poučení (v čemž má být Hus průkopnickou autoritou) je samozřejmě žvást (leckdy jde o nevyvratitelnou věrnost pěkným pitomostem), ale nic jiného (natož funkčního) nebývá k dispozici. Podobně se to má se svobodou svědomí.
Navzdory tomu, že stíhání kacířů představovalo (aspoň zpočátku) sjednocující faktor koncilních jednání, označil Zikmund 1. ledna Husův proces za alia minora (tedy ostatní či vedlejší maličkosti). Z jedné strany tím dával najevo, že hlavní úloha kostnického sněmu spočívá v něčem jiném, z druhé se pak snažil obhájit svou rezignaci na ochranu, kterou od něj Hus a jeho stoupenci očekávali. V souvislosti s tím zakázal agitaci vyvěšováním veřejných vyhlášek.
Po celou noc na 3. ledna psal Hus odpovědi na Pálčova obvinění. Taktizující vyjádření ke čtyřiceti pěti viklefským článkům pak žádal předat králi Zikmundovi. Téhož dne jej v žaláři navštívil tajemný přítel Bradatý, kterého Hus (v následujícím listu Panu Janovi z Chlumu) zdánlivě mimochodem označil jako svého bratra Jana Bradáčka. Zajisté tím kryl osobu, již nebylo možné jmenovat. V komentářích k jeho listům se uvádí, že identifikace tohoto Husova stoupence je zatím sporná (Husovy listy z Kostnice podle edice Bohumila Ryby in Hranice pravdy, str. 181-182) Pokud byl tímto záhadným bradatým přítelem Jeroným, musel se objevit v Kostnici tajně o tři měsíce dříve, než se obvykle uvádí (4. 4. 1415). Při jeho schopnostech, dobrodružné povaze a drzosti to nelze vyloučit. Možná se Hus o nějaké takové připravované návštěvě dozvěděl, protože v předchozím dopise varoval, aby sem (nejen on) na žádný způsob nechodil (Husovy listy z Kostnice podle edice Bohumila Ryby in Hranice pravdy, str. 178). K tomuto dni je datován Husův list Přátelům v Kostnici.
4. ledna bylo Husovi přislíbeno veřejné slyšení, zatímco král definitivně rezignoval na úsilí o jeho propuštění z vazby. Jan z Chlumu o tom Husa informoval a žádal vyjádření ohledně přijímání pod obojí způsobou, které Hus schválil (dopis Panu Janovi z Chlumu byl napsán někdy před 8. lednem).
8. nebo 9. ledna byl Hus na přímluvu českých pánů i Zikmundovu přemístěn do lepší místnosti. Měly se tím vytvořit přijatelnější podmínky pro jeho přípravu na veřejné slyšení.
Z 19. ledna pochází Husův list Přátelům a stoupencům v Čechách, v němž zmiňoval písemné odpovědi na obvinění a (podsouvaný) lživý překlad svého dopisu na rozloučenou před odjezdem z Prahy. Někdy krátce po tomto datu psal Petru z Mladoňovic.
20. 1. 1415 napsal Hus dopis Panu Janovi z Chlumu. Koncem ledna oznamoval Petr Zach do Vídně, že Husovo písemné vyjádření k žalovaným článkům obdržel kardinál Petr d´Ailly k prozkoumání (by1723č).

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a tři